KPmain2

Aşağıdaki tüm şikayetler için en doğru adım, pilatese başlamak… Daha ne bekliyor olabilirsiniz?
*Kronik boyun, sırt, dirsek, diz eklem ağrıları (Fibromiyalji)
*Kolay bir doğum olabilmesi için hamilelikte olması gereken egzersizler
*Bel kemiğinin düzleşmesi yahut bel kemiğin dışa doğru eğrilmesi diye adlandırdığımız duruş bozukluğu (Lordoz)
*Omur eğriliği olarak bildiğimiz boyunda, sırtta, belde oluşan dikkate alınması gereken duruş bozuklukları (Skolyoz)

*Sakatlanmalar neticesinde uygulanması gereken streching hareketleri
*Bel ve boyun fıtığı başlangıcı olan ya da ilerlemiş fıtıklar için yapılması gereken egzersizler
*Düz taban, ayak tabanı bozukluklarında yapılması gereken egzersizler
*Menisküs için kas güçlendirici egzersizler *Boyun ve bel kemiğinin öne doğru eğrilmesi. Skolyoz dışında görülen diğer önemli omur eğriliği bozukluğu. Kamburluk (Kifoz)
*Karnının görüntüsünden, kilolarından yahut yanlış spordan mutsuz olan kişiler
*Özellikle tüm sıkıntılardan kurtulmak adına alt karın kaslarını güçlendirmek isteyen, esnek, kaslı ve estetik bir görüntüye sahip olmak isteyenler…
İŞTE DOĞRU ADRES! ŞİMDİ PLATES, STRECHING VE RİTMİK DANS ZAMANI!
Sağlıkla, sporla kalın. Sevgiler…

Pilates Nedir?

100 senelik geçmişe sahip olan Pilates, kas ve iskelet sistemini kuvvetlendirmek ve esnekliği arttırmak amacıyla bulunmuş, temeli fizik tedaviye dayanan bir egzersiz sistemidir. I. Dünya Savaşı döneminde Joseph Pilates tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir. Joseph Pilates’in ‘Contrology’ adını verdiği ve günümüzde pilates adıyla anılan bu metodu; kişilerin kendi beden koordinasyonlarını ve hakimiyetlerini kazanmalarına destek veren hareket sistemlerinin bir sentezidir. Çağımızın egzersiz sistemlerine yeni bir boyut getiren pilates metodunun amacı; duruş bozukluklarını, kas, eklem, omurga problemlerini, stres kaynaklı ağrıları gidermeye ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yöneliktir. Çalışmalar; kişilerin vücut yapıları, meslekleri, yaş grupları vs. göz önünde bulundurularak azami seviyede sonuç almayı hedeflemektedir. Örneğin masa başı çalışan bir kişi ile bir sporcunun pilates egzersizlerinden beklentileri farklılıklar gösterebilir.

Pilates Nasıl Yapılır?
Pilates egzersizleri ilk olarak Joseph Pilates tarafından tasarlanmış ve günümüzde geliştirilmiş şekliyle kullanılan özel pilates aletleri ve matwork ekipmanları ile gerçekleştirilmektedir. Tüm bu alet ve ekipmanlar sayesinde kişinin kendi vücut ağırlığı ile belli bir dirence karşı egzersiz yapması sağlanmaktadır. Egzersizler, akıcı bir tempo ve doğru nefes kullanımı ile kaslara eşit oksijen dağılımının sağlandığı sakin ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirilir.

Pilates yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle kişinin postürel analizinin yapılması ve varsa duruş bozuklukları tespit edilerek kişiye yönelik özel çalışma programının belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca pilatesin kesinlikle uzman bir eğitmen eşliğinde yapılması gerekir. Bir eğitmen gözetimi olmaksızın tek başına uygulanan pilates çalışmalarında, kişiler hatalı pozisyon ve duruşlarının farkında olamayacaklarından bu durum ciddi şekilde sakatlanma riskini de beraberinde getirebilir.

Dansçılar için Pilates

Dansçıların pilates metodu ile tanışıklığı neredeyse, bu egzersiz sisteminin bulunuşu kadar eskidir. J.P 1926 yılında New York’da ilk studyosunu açtığında, George Balanchine ve Martha Graham gibi bazı büyük isimler, topluluklarındaki sakatlanan dansçılarını Joseph Pilates’e götürmeye başlamışlardı. J. Pilates tekniklerini dans tekniklerine ve eğitimlerine adapte etmiş ve bu esnada dansçılar kuvvet ve performansları açısından pilatesin çok büyük bir etkisi olduğunu farketmeye başlamışlardı. Bu sayede Contrology -günümüzdeki adıyla Pilates- metodu, çok kısa bir sürede dansçıların güçlenmesi, denge merkezleri ve sakatlıklarının tedavisi açısından vazgeçilmez bir unsur haline geldi. Joseph Pilates’in güç ve esnekliği bir arada kazandıran metodu ile dansçıları tedavi etmeye başlaması, aynı zamanda kendisine dansçı asistanlar kazandırmaya başladı. Pilatesin insan vücuduna katkılarının ve değerinin ilk farkına varan kesim dansçılar oldu ve o dönemde Joseph Pilates’in yetiştirdiği en iyi pilates eğitmenleri dansçılar arasından çıkmaya başladı. Günümüzde hala dünyanın bir çok ülkesinde, dansçı yetiştirme veya dans sakatlıklarının giderilmesi gibi konularda pilates metodundan faydalanılmaktadır.

Sporcular için Pilates

Günümüzde her branştan profesyonel ve amatör sporcular kuvvet, denge ve kondüsyona olumlu etkisi sebebiyle pilatesi ek egzersiz olarak kendi branşlarının yanında tercih etmeye başlamışlardır. Ayrıca pilates vücuttaki tüm kas gruplarını kuvvetlendirmeye yönelik bir egzersiz sistemi olduğu için, sakatlanmaları önleyici ve tedavi edici özelliği ile sporcuların başarı ve performanslarını arttırmalarını sağlamaktadır.

Hamile Pilatesi

Anne adaylarını hem hamilelik sırasında, hem de hamilelik sonrasındaki döneme hazırlamak için ideal bir egzersizdir. Bu seanslarda karnı destekleyen kasların ve pelvic kasların güçlendirilmesinin yanı sıra omurgaya binen yükün azaltılması hedeflenir. Doktorları tarafından egzersiz yapmalarında sakınca görülmeyen anne adaylarının hamile pilatesinden faydalanmaları önerilmektedir.

Özetle Faydaları

• Sıkı ve kuvvetli karın kasları sağlar.
• Kuvvetli ve esnek kaslar oluşturur.
• Vücut duruşunu destekler.
• Kas kontrolünü sağlar.
• Dolaşım sistemini etkileyerek rahatlamayı sağlar.
• Fiziksel uygunluk düzeyini arttırır.
• Sakatlanma riskini azaltır.
• Konsantrasyon gücünü arttırır.
• Atletik performansı arttırır.
• Kendine güveni geliştirir.

Devamlılık şart. Pilatesin en önemli özelliği, tüm vücudu esneterek omurların arasını açması. Böylelikle vücutta zamanla meydana gelen yığılmaları yok ediyor ve boyu uzatıyor. Haftada en az iki kez Pilates yapan bir kişinin boyu, 3 haftada 2 santimetre uzuyor. Omurganız ne kadar açılabiliyorsa o kadar uzayabiliyorsunuz. Formunuzu korumak ve tekrar yığılmayı engellemek için bu spora devam etmek gerekiyor. Boy uzamasıyla ilgili bahsedilen şudur; . Boy uzunluğu, kişinin genetik özellikleriyle doğru orantılıdır. Duruş bozuklukları, stres, kas yorgunluğu ve kuvvetsizliği gibi etkenler yerçekiminin de etkisiyle, omurganın zaman içinde doğal görünümünü kaybetmesine ve kişinin normalden daha kısa boylu gibi görünmesine sebep olur. Ancak pilates egzersizlerinin temelinde omurga ve kas sistemini kuvvetlendirmek ve doğru duruşa ulaşmak olduğundan, dışardan gelen yorumlar kişilerin boylarının uzadığı yönündedir. Aslında kişi pilatesle gerçek boyuna ve dik duruşuna geri dönmüş olur.

Altı Pilates Prensibi

• Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasları kullanıp ve hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekmektedir.
• Kontrol: Pilates metodunda kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması olası sakatlıkların önlenmesidir.
• Merkezleme: Pilates metodunda doğru hareket göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme esnemeyi ve uzamayı sağlar.
• Akıcı Hareket: Hareket acele edilmeden her noktadan tek, tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
• Kesinlik: Hareket belirsizce değil tam yapılmalıdır. Hareketler birbiri ile koordineli olmalıdır.
• Nefes: Nefes alıp verme panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece yapılan nefes verme hareketinde kanımızı tamamen temizlemiş oluruz.

SIK SORULANLAR

1.Pilates neden çoğunlukla bayanların tercih ettiği bir egzersiz sistemi olarak bilinmektedir?

Pilates metodunun yaratıcısının bir erkek olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, aslında bunun yanlış bir kanı olduğunun da hemen altını çizmiş oluyoruz., Pilates son zamanlarda bayanlar tarafından tercih edilen bir sistem gibi görünse de, aslında erkeklerin de sıkça rağbet ettiği bir egzersiz türüdür. Kadın ve erkeğin anatomik yapıları çeşitli farklılıklara sahip olsa da, hem kadın hem de erkek için temel amaç; zayıf bölgelerin güçlendirilmesi, dayanıklı, sağlıklı, fit bir bedene ve doğru postüre ulaşmaktır. Pilates vücuttaki tüm kas gruplarını eşit derecede çalıştırıp güçlendirdiği için, günümüzde erkekler tarafından da ilgi görmektedir.

2.Pilates kilo verdirir mi?

Pilates yağ yakımına yönelik bir egzersiz türü değildir. Kas sistemini kuvvetlendirmeye yönelik çalışıldığından deforme olan kasların toparlanmasıyla daha fit bir görünüm elde edildiği doğrudur. Metabolizmanın çalışmasındaki olumlu etkisi sayesinde uzun vadede kilo vermeyi hızlandırıcı bir yanı da bulunmaktadır. Ancak, kilo vermeyi amaçlayan kişilerin pilatese ek olarak egzersiz programlarını kardio çalışmaları ve doğru beslenme ile desteklemeleri önerilmektedir.

3.Pilatesle kilo vermeden de ince görünmek mümkün müdür?

Pilates vücuttaki deforme olmuş tüm kas gruplarını uzatarak güçlendirdiğinden sıkı ve fit bir görünüm elde etmenizi sağlar. Özellikle kalça ve karın bölgesinde etkili şekilde sıkılaşmaya sebep olur. Kişi kilo kaybetmese dahi bir iki beden daha ince görünebilir.