kişisel gelişim

Etkili Konuşma ve Diksiyon Semineri

“21. yüzyılın hareketli ve acımasız ortamında 20. yüzyılın duygusal, nazik, çekingen ve mahcup çocukları olarak iş hayatında yer edinmeye ve daha başarılı olmaya çalışıyoruz. Bu ortamda sahip olmamız gereken en önemli özellik ise; “Etkileyicilik”. Kendinden emin, özgüven dolu bir duruş için bize gereken ise etkili ve kendini dinlettiren bir konuşmadır.”

Ders icerigi: Sesi ve nefesi doğru kullanma teknikleri, Rezonans sesi, Fonetik bilgisi , Türkçeyi doğru kullanma, amaca yönelik konuşma tavrı, alıştırmalar ve uygulamalar.

Etkili Konuşma ve Diksiyon Kursu

Konuşmak insanoğlunun en temel iletişim şeklidir. Anlaşılır, etkili ve doğru konuşma ise iletişim gücümüzü arttırır ve bizi başarıya götürür. Bunu mümkün kılmak ise doğru çalışma ile mümkündür. Etkili Konuşma ve Diksiyon Sınıfında Ses – Nefes Teknikleri, Rezonans Bilgisi, Fonetik ve doğru Türkçe kullanımı konuları işlenecek, alıştırma ve uygulamalar yapılacaktır. Eğitmen eşliğinde zamana yayılmış bir çalışmayla konuşmayı iyileştirmek, bozuk ve şiveli konuşmaları düzeltmek amaçlanmaktadır.

Ders İçeriği

- Ses-Nefes Teknikleri
- Doğru Ses Kullanımı
- Rezonans bilgisi
- Fonetik (Ses Bilimi)
- Türkçeyi Doğru Kullanma
- Alıştırmalar ve Uygulamalar

Eğitmenimiz;

GÖKTAY TOSUN

1982′de İstanbul’da doğdu. İzzet Ünver Lisesi mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü 2003′te bitirdi. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda başladığı profesyonel hayatına Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu ve İstanbul Şehir Tiyatroları’nda devam etti.
Birçok özel tiyatroda da yer alan oyuncu 2014 te Tiyatro Hal’de oyunculuk yapmaktadır. Oyunculuk kariyerinin yanı sıra BASAD’da (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) ‘Oyun Karıştı’ isimli oyunu yönetmiş ve kendi kurduğu Kibrit Tiyatro çatısı altında “Hiçbir kişi, kurum, kuruluş ve de GERÇEKLE ALAKASI YOKTUR!” isimli oyunu yazmış ve yönetmiştir. 1999 yılında Nihat Akçan’ın asistanı olarak başladığı Diksiyon ve Etkili Konuşma eğitmenliğine özel sektörde ve İSMEK bünyesinde devam etmiş ve bir çok seminer vermiştir. Drama eğitimi vermeye ve atölyeler düzenlemeye devam etmektedir.
Göktay Tosun tiyatro çalışmalarının dışında birçok dizi, reklam, sinema filminde rol almıştır. Bunlardan bazıları ;

• ‘NEFES Vatan Sağolsun’ Sinema Filmi
• ‘Eyvah Eyvah’ Sinema filmi
• ‘Emret Komutanım Yeniden’ KANALTÜRK 2013, (dizi)
• ‘Melekler Korusun’ SHOW TV 2009-2010,(dizi)
• ‘Kavak Yelleri’ KANAL D 2008, (dizi)
• ‘A-5 Akmerkezde’ KANAL D 2005, (dizi)
• ’24 saat’ STAR TV 2004(dizi)
• ‘Ayva Sarı Nar Kırmızı’ 2004 trt, (dizi)
• ‘Şeytan Ayrıntıda Gizlidir’ 2004 trt (dizi)
• ‘Kirve’ TGRT 2003 (dizi)
• Fiat 2013 (Reklam filmi)
• Vasfiye teyze media market 2013 (reklam filmi)
• Turkcell 2012 (Reklam filmi)
• İşkur 2012 (reklam filmi)
• Aygaz Maksimum 2010 (reklam filmi)
• Chery 2010 (reklam filmi)

Halen aktif olarak Fenomen Prodüksiyon ve ADS Partners’da eğitim ve eğitim filmi oyunculuğu, serbest olarak da sunuculuk ve seslendirme yapmaktadır.

Okullarda Ekolojik Bahçe ve Permakültür Eğitimi

Modern yaşam örgüsünün ördüğü duvarların, hem çocukların hem de öğretmenleri zor durumda bıraktığı bir zamanda yaşıyoruz. Özellikle şehir görüntüsündeyken ev (bina) – okul (bina) ikileminde büyüyen bir nesili ağırlıyoruz. Son yüzyılda bu gidişatın farkına varan ve ‘ekolojik zekanın öneminin altını çizen Richard Louv gibi yazar ve araştırmacılar tek bir şeyi savunuyor. ‘Doğa İhtiyaçtır’

Bir anne-baba olarak doğa- eğitim ilişkisine dair ne yapabileceğinizi soruyorsanız, ya da öğretmen olarak okulunuzda öğrencileriniz ile bir bahçeyi nasıl başlatabileceğinizi düşünüyorsanız gelin bir göz atın, hep beraber daha çok okul ve evde daha yeşil nesillere ‘merhaba’ diyelim.

Bu eğitim, ebeveynler ve her alandan öğretmenler için tasarlanmıştır. Okul öncesinden lise öğrencilerine kadar geniş bir yaş aralığı kapsar. Ve özellikle doğa içerikli müfredat geliştirmek, mevcut müfredat ile bağlantılı çalışmalar geliştirmek isteyen öğretmenler için hazırlanmıştır.

3 gün toplam 12 saat sürecek bu eğitim, teorik ve uygulamalı dersler içerir.

Eğitimin içeriği;

- Okul alanları ve yeni bir bakış açısı; Açık alan sınıfı/sınıf dışı derslik
- Okul bahçeleri: eğitim-öğrenim alanları
- Okul bahçesi kurmak: eğitim yönetimi ve teknikler
- Okul bahçesi ve Permakültür : tasarım & eğitim
- Permakültür ilkelerini öğretime uyarlamak
- Sınıf dışı derslik; kullanımı ve eğitim elemanları
- Ekolojik eğitim yaklaşımları
- Müfredat ile bağlantı kurmak: bahçe & sınıf ilişkisi
- Hareket ve keşif ile öğrenmek
- Doğayı temel alan oyun ve aktiviteler
- Sınıf yönetimi & değerlendirme
- Örnek okul projeleri

Didem Çivici ve Mustafa Enes Sever Eğitmenliğinde

Didem Çivici

1985 doğumlu İngilizce öğretmeni ve permakültür tasarımcısı. 2011-2012 yılları arasında ilk projesi olan EKO-PER ‘i (Ekoljik bahçe ve Permakültür Uygulamaları) Maltepe Emine-İbrahim Pekin İlköğretim okulunda gerçekleştirdi. 2013 şubat- haziran ayları arasında EKO-PER Sancaktepe projesinde tasarımcı eğitmen ve proje yöneticisi olarak yer aldı. Okullara permakültür danışmanlığı yapmakta, proje hazırlamakta, eğitim vermekte ve çocuklar için permakültür kitapları yazmaktadır.

Mustafa Enes Sever

1988 doğumlu Fars dili ve edebiyatı mezunu ve permakültür tasarımcısıdır. 2013 şubat-haziran ayları arasında EKO-PER Sancaktepe projesinde tasarımcı, eğitmen ve proje yöneticisi olarak yer aldı. Okullara permakültür danışmanlığı yapmakta, proje hazırlamakta ve eğitim vermektedir.

permakulturcocuk.blogspot.com

permakulturbocegi.blogspot.com

EKO-PER Projeleri

permacultureturkey.org/eko-per-projesi

permacultureturkey.org/ekoper-2

SEHİR VE BALKON BAHÇEM (SEMİNER)

Şehirde kendi sebzeni yetiştir…
Sağlıklı Kal…
Tüketimi Azalt…

Neden şehirde bahçelere ihtiyacımız var?
Sürdürülebilir şehirler/evler ne kadar mümkün?
Küçükten başlıyoruz: Evimiz bahçemiz
Permakültür diye bir şey…
Pratik küçük bahçe/balkon/teras sistemleri
İpuçları

Tarih boyunca doğaya hiç bu kadar ihtiyaç duymamıştık. Bedenimize aldığımız her besini sorguladığımız bu günlerde, mevcut alanlarımızı gıda yetiştirmek için kullansak fena mı olur?

Bahçeler şehirlere iniyor, bostanlar, teraslar ve balkonlar mutfaklara yoldaş oluyor… Bakalım biz neler yapabiliriz?

Sürdürülebilir etik temellere dayanan permakültür bakış açısını da kolumuzdaki sepete koyuyor ve birlikte yola çıkıyoruz…

Didem Çivici Eğitmenliğinde


* KATILIMCI SAYISI SINIRLI OLDUĞUNDAN LÜTFEN KAYIT YAPTIRIN !