parisOperaBallet

Hoşgeldiniz,

Era Sanat, bale ve modern dans sanatına ilgi duyan her yaştan insana eğitim sunmaktadır. Profesyonel dansçı olmasa bile her birey, doğru çalışma ile eğitimli bir bedene sahip olabilir. Kültürel olarak  geniş bir bakış açısı kazanarak, bilinçli bir sanat izleyicisi olabilir. Profesyonel dansçılık ise çok sıkı bir çalışma, istek ve yetenek gerektirir. Bale de profesyonel olarak ilerlemek isteyen ya da hobi olarak ilgilenmek isteyen bütün öğrencilerimizi hedefleri doğrultusunda yönlendiriyoruz.

Era Bale Okulu Eğitim Sistemi

Klasik bale tekniği çalışırken, kesinlikle vücudun anatomik yapısına uygun  olarak hareketlerin açıları verilmelidir. Bütün sınıftan aynı vücut açılarını isteyen bir çok bilinçsiz öğretmen, o an olmasa bile, ilerleyen zamanlarda sakatlığa yol açabilmektedir. Bale öğretmeninin bale pedegojik formasyonu , diploması ya da sertifikasının olması büyük önem taşımaktadır. Okulumuz öğretmenleri , konservatuvar bale ve modern dans bölümü mezunu olup, aynı zamanda bale pedegojisi sertifikasına sahip, deneyimli bir kadrodan oluşmaktadır.

Özellikle küçük yaşlarda, 1 öğretmenin ortalama 10 kişiden daha fazla kişilik sınıflarda ders vermesi, dersin verimini düşürür. Balede çok basit gözüken bir duruşta dahi, çok fazla detay olduğundan, öğretmenin sürekli öğrencinin elini ayağını düzeltmesi gerekmektedir. Sınıflarımız en fazla 10 kişiden oluşmaktadır. Ve derslere, öğrencilerin iyi gelişimi için, 2 öğretmen olarak girmekteyiz.

Bizim için en önemlisi, bu sanatı sevmektir. Öğrencinin dansa olan sevgisinin devam etmesinde ise öğretmenin tavrı büyük rol oynar. Öğretmenin çocukları sevmesi ve işini sevmesi derse mutlaka yansır. Disiplin ve sevgi birlikte olmalıdır.  Biz bu etiklere bağlıyız. Kurumumuzda her öğretmenin iyi teknik ile beraber sanat ve insan sevgisi taşıması en önemli kriterimiz.

Klasik bale,  günümüzde tek başına yeterli değildir. Yurtdışındaki profesyonel eğitim standartlarında bale dansçıları iyi düzeyde modern dans tekniğine hakimdirler. Modern dans ile klasik bale tamamen farklı disiplinler olmasına rağmen, birbirini destekler ve ancak birlikte çalışılmaya başlandığı zaman dünya standartlarında profesyonellikten bahsedilebilir. Bir çok farklı modern dans tekniği vardır. Öğretmenlerimiz bale ile birlikte Graham,  Cunningham, Realise modern egzersizlerinin yanı sıra, doğaçlama yöntemleri ile  öğrencilerin kendi stillerini bulmalarına yardımcı olmaktadırlar.

Teknik çok önemlidir ancak, sadece teknik çalışmak yaratıcılığı pek geliştirmez, doğaçlama yöntemleri mutlaka öğretilmelidir. Doğaçlama metodları ile kişinin kendi bedeni ve hayal dünyası keşfedilmeye başlandığı zaman sanat başlar. Yoksa sadece taklitçilik olur.

Sahnede dans kadar önemli olan mimikler, yüz ifadesi ve duruştur. Bu nitelikleri, oyunlar ile geliştirmeye önem veriyoruz.

Pek çok profesyonel dansçı nefes teknikleri bilmedikleri için sahnede çabuk yorulmaktadır. Yoga nefes teknikleri ile ciğer kapasitesinin gelişimine ayrıca önem veriyoruz.

Balede esneklik önemli olsada, daha önemli olan doğru tekniktir. Sık karşılaştığımız yanlış düşünce, cimnastik ile balenin birbirini desteklediği yönündedir. Cimnastik çalışan çocukların çok daha esnek olmaları avantaj gibi gözükürken, aslında bale için istenenden farklı bir vücut yapısı oluşmaktadır. Bale çalışmasında okulumuzun önceliği kasların güçlenmesidir.  Kaslar güçlenmeden yapılan esneme çalışmalarında sadece eklem yerleri esnediğinden, bir çok teknik hareketi yapmak zorlaşmakta ve duruş bozuklukları oluşmaktadır.

Point parmak ucunda durulan bale ayakkabısıdır. Yeterli kas gelişimine ulaşmadan point giydirilmesi doğru değildir. Kaslar yeterince güçlenmiş ve temel teknik düzgün ise, başlarda 10′ar dakikalık çalışmalarla başlanarak , çalışma süreleri aşamalı olarak uzatılmalıdır. Küçük yaşlarda bilekler güçlenmeden birdenbire point giydirilmesine, sakatlık örnekleri gördüğümüz için karşıyız .

Devlet opera ve balesinin eserlerini ve özel toplulukların danslarını  izlemek için etkinlikler düzenliyoruz. Dünya dans eserlerinin video gösterimleri de, programımızın bir parçası. Kültürel anlamda öğrencilerin gelişmesi bizim için önemli.

Okul Öncesi Bale Eğitimi

3, 4, 5 ve 6 yaş gurubu eğitimleri, klasik baleye hazırlıktır. Dans, zıplama ve kordinasyon
becerilerinin gelişimi, müzikal becerilerinin gelişimi , eğlenceli oyunlar ile geliştirilir.

Okul öncesi döneminde amaç;

-Çocukların el, ayak ve baş kordinasyonlarının gelişmesi
-Hareketleri algılama kapasitesinin gelişmesi
-Klasik dans pozisyonlarının öğrenilmesi
-Vücutlarının güçlenirken esnekliğinin artması
-Müzik kulağının gelişmesi ve müzik ile hareket etmeyi öğrenmeleri
-Bale ve modern dansı sevmeleri ve tanımalarıdır

Bale Öğretmenlerimiz

Türkiye’nin bale adına çok değerli isimlerinden Ayhanım Sun okulumuzun sanat yönetmeni ve bale öğretmenidir. Kendisi Türkiye’de bir çok öğretmenin de öğretmenidir. Yıllarca Devlet Opera ve Balesine emek vermiş ayrıca çocuk bale eğitiminin incelikleri konusunda kitap yazmış çok değerli bir sanatçıdır. Yetiştirdiği öğrenciler devlet balesinde dans etmektedir.

Okulun kurucusu ve bale öğretmeni Burcu Kalaycıoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Modern dans anasanat dalı ve Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı piyano anasanat dalı mezunu olarak çift anadal bitirmiştir.   Çadaş Bale Topluluğu ve Anadolu Ateşi başta olmak üzere bir çok projede yurtiçi ve yurtdışında dans etmiştir . Royal Academy of Dance ve Vaganova Bale eğitim müfredatlarının ikisine de hakimdir. Yurtdışında modern dans, bale ve beden adına çok önemli isimlerle çalışmış ve bir çok teknik öğrenmiştir. Bu teknikler Graham, Limon, Cunningham, Realise, Horton ve Ashtanga Yoga teknikleridir. Yüzlerce çocuk ile çalışmış, konservatuvara öğrenci kazandırmıştır.  Ayrıca iyi bir piyanist ve bestekardır. Detaylı bilgi için ‘hakkımızda‘ sayfasına bakabilirsiniz.
Zaman zaman okulumuz derslerine  başka öğretmenleri de davet ederek öğrencilerimizin çok yönlü yetişmelerine özen göstermekteyiz.

Vaganova Bale Nedir ?

20. yüzyılın başlarında Rusya’nın önemli organizatörlerinden Dyagilev, Rus balesinin yıldız grubu ile birkaç sezon boyunca Paris’e gelerek temsil yaptı. O tarihlerde Avrupa’da Bale sanatına önem verilmemekte idi. Paris’teki Rus yıldız bale grubu, temsillerdeki başarılarıyla adını tüm Avrupa’ya duyurdu. Bale sanatına olan ilgi önce Avrupa’da, ardından Amerika’da artarak, Rus yıldız balerinlerin ünü tüm dünyaya yayıldı. O zamandan beri Rus Bale Eğitim sistemi dünyada kabul görmeye başladı.

O yıllarda Agripina Vaganova isimli meşhur Bale öğretmeni, Rus Bale Eğitim Sistemini kaleme alarak, Bale metodunu yazdı. Bu metot Avrupa’da yayınlandıktan sonra bu bale öğretisine de Vaganova Sistemi adı verilmeye başlandı. Bu sistemde birçok önemli ve ünlü bale yıldızı yetişmiş ve halen yetişmektedir.

Vaganova Bale Sertifika Programı Nedir?

Vaganova Bale Sertifika programı ,  Sofya Üniversitesi Müzik Akademisi Bale Bölümü tarafından oluşturulan Vaganova sistemi ile hazırlanmış bale müfredat programıdır. Bütün dünyada adını duyurmuş, saygın bir sistemdir. 4-18 yaşına kadar farklı seviyelerde bale öğrencilerine serttifika programı sunar.

Sınavlar sene de 1 defa Sofya Üniversitesi Müzik Akademisi Bale bölümünden gelen jüri eşliğinde yapılır. Her derecenin eğitimi 2 yıl sürmektedir.
Başarılı olan öğrenciler Sofya Üniversitesi Müzik Akademisi  Bale Sanatları bölümünden onaylı sertifika almaya hak kazanırlar. 5. dereceyi üst düzeyde tamamlayan öğrenciler Sofya Üniversitesi Bale bölümünde sınavsız kayıt olarak eğitim hakkı kazanırlar.
Okulumuzda Vaganova Bale sınavlarına girmek isteğe bağlıdır.

Vaganova Sınav Dereceleri
1. Hazırlık Sınıfı: 4- 6 yaş
2. Hazırlık Sınıfı: 6- 8 yaş
1. Derece:   8-10 yaş
2. Derece: 10-12 yaş
3. Derece: 12-14 yaş
4. Derece: 14-16 yaş
5. Derece: 16-18 yaş

Vaganova Bale Eğitimi mi yoksa Royal Academy of Dance ( RAD ) eğitimi mi daha iyi?

Burada ki tanımlamamızda klasik Fransız bale tekniği, Rus bale tekniği, İtalyan bale tekniği ile bu tekniklerden yola çıkarak hazırlanmış müfredat sertifika programlarını ayırmak isteriz.

Bale tekniğinde dünyada tek ve değişmez kurallar vardır. Ancak Dünya’nın farklı bölgelerinde bale geliştikçe bazı stil farklılıkları oluşmuştur.  Hiçbir teknik diğerinden daha üstün değildir. Bu tercih meselesidir. Ancak doğru tekniğin sadece Vaganova olduğuna ya da İtalyan tekniği olduğuna inanan pek çok öğretmen/ekol arasında çatışma sürmektedir.  Vaganova (Rus), Cecchetti (İtalyan), Academie Royale de danse (Fransız) temel klasik bale teknikleridir. Balenin gelişimi ve modern dansın doğuşuyla bir çok farklı teknik/stil daha gelişmiştir.

Burada Vaganova bale sertifika programı (Rus bale metodu) ile İngiliz Kraliyet dans akademisi (Royal Academy of dance ya da kısaca RAD) programlarını kıyaslarken temel teknikleri değil, kurumların oluşturduğu, sertifika veren müfredat programlarını kıyaslıyoruz. Vaganova bale sertifika programı ile Royal Academy of Dance (Rad) sistemi kıyaslandığında Rad’ın teknik seviyesi oldukça düşüktür ve daha kolaydır. Bununla birlikte küçük yaşlarda çocukların baleyi sevmesi adına çok daha eğlencelidir ve oyunlarla öğretir. Era bale olarak eğitimimizde, küçük yaşlarda motivasyon için Royal Academy of Dance müfredatını bir süreliğine uyguluyoruz. Fakat iyi bir bale tekniği için Royal Academy eğitim müfredatının yetersiz olduğunu düşünüyor, profesyonel bir ilerleme için kesinlikle daha fazlasının öğretilmesi gerektiğine inanıyoruz. İlerleyen seviyelerde Vaganova müfredatına önem veriyoruz. Dileyen öğrencilerimizi yetkilisi olduğumuz Vaganova bale Sertifika sınavlarına hazırlıyoruz. İngiliz, Rus ve İtalyan stilleri arasındaki farkları anlatıyoruz. Zaman zaman ise farklı tekniklerde hocaları davet ederek öğrencilerimizi  açık görüşlü ve bilinçli yetiştirmeye özen gösteriyoruz.  Öğrencilerimizi her zaman kendi beden açıklıklarına uygun olarak hareketleri veriyoruz.

Şunu da belirtmek gerekir ki, bu iki sistemde son yıllarda popüler olmuştur. Türkiye’de Konservatuvar bale bölümü eski mezunlarından bazı bale sanatçıları, bu iki sistemin kurumsallaşmış müfredatını bilmezken, bale sisteminin asıl tekniklerini bilmekte ve icra etmektedirler. Balenin bu müfredatlarından çok daha kapsamlı bir eğitim görmüş ve derslerinde kendi müfredatlarını veren değerli hocaların ‘r.a.d’ ya da ‘vaganova bale sertifika programı’ ile ilgilenmemelerini eksiklik olarak görmek, ustalara saygısızlık ve bilinçsiz bir yaklaşım olur.

Profesyonel dansçı olarak bir kumpanyada dans etmek için sertifikalar ya da diplomalar yeterli mi?

Hayır yeterli değildir. Bir dans gurubuna katılacağınız zaman istediğiniz diplomaya ya da sertifikaya sahip olun, dans seçmelerine katılırsınız. Seçmelerde, dansçılar diplomalara göre değil, performanslarına göre değerlendirilirler . Bu sebeple bale de, sertifikalardan öte gerçekten nasıl dans edildiği önemlidir. Bu elemeler genel olarak bir kaç aşamalıdır. Bahsettiğimiz devlet yada özel kuruluşların profesyonel topluluklarıdır. Ancak elbette herkes yeterli maddi koşulu sağladıktan sonra kendi gurubunu oluşturabilir yada gösteriler hazırlayabilir.

Balenin Faydaları Nelerdir?

Vücut esner ve güçlenir.
İnce uzun, estetik bir kas yapısı oluşur.
Dik durma alışkanlığı ve zerafet kazanılır.
Denge, kordinasyon ve hareket kabiliyeti artar.
Müzik kulağı ve müzikle hareket becerisi gelişir.
Dans keyfi insanı mutlu eder, psikoloji olumlu yönde etkilenir.
Beden ve zihin disipline girer.
İnsan sanat ile ilgili bir çok konuyu öğrenerek, kültürel anlamda zenginleşir.
Yaratıcılık ve kendini ifade etme yeteneği gelişir.

Bale Tarihi

Belli bir konunun işlenmesine dayanan ilk bale dansı örnekleri, eski Yunan ve Roma saraylarına dayanmaktadır. Bale, ortaçağ’da soylu sınıfının çok sevdiği bir gösteri türü olarak devam etmiştir. O dönemde bale, saray dans gösterisi anlamına gelen İtalyanca balletto kelimesi ile açıklanmaya başlandı. Rönesans’ döneminde ise müzisyenler adımlarının müzik ile uyumlu olması için bu sanat dalı üzerinde çalışmaya başladılar. Fransa’da 1581 yılında iki soylu gencin nişan törenlerinde yapılan bir bale gösterisi, ilk bale eserlerinden biri olarak kabul edildi. Fransa’da 1636 yılında ilk tiyatro binası kuruldu ve saray bale gösterilerinin özel tiyatro binalarında yapılması çok kısa bir zaman içinde ülkede yaygınlaşmaya başladı.

İlk bale parçaları eski Yunan ve Roma efsanelerini işlerken, Romantik Çağ’da halk geleneklerine de bu dansta yer verilmeye başlandı. Başlangıçta ağır giysilerle sahneye çıkan bale oyuncuları XIX. Yüzyılda daha hafif ve rahat giysilerle dans etmenin kolaylığını fark edince, danslarında daha hafif ve rahat kıyafetler giymeye başladılar ve bu giyim tarzı balenin simgesi durumuna geldi.
Fransa ve İtalya’da başlayan bale sanatı daha sonraları başka ülkelere yayılmaya başladı ve en büyük gelişmeyi de Rusya’da gösterdi.

Bale tekniği, Fransa’da Marius Petipa(1822-1910), İsveç’te Christian Johann sen(1817-1903), İtalya’da ise Enrico Cecchetti(1850-1928) tarafından ileri derecelerde geliştirildi. Ama Avrupa’da balenin temelini Serge Diaghilev(1872-1929) isimli büyük Rus bale sanatçısı attı. İlk çağ bale topluluğunu Diaghilev kurdu ve pek çok bale sanatçısı yetiştirdi.

Müzikte çağdaş bale için geniş bir repertuar doğması üzerine elde bulunan bale suitleri yetersiz kalınca, büyük bale yöneticileri bazı ünlü bestecilerin çeşitli eserlerini bale gösterilerinde kullanmaya başladılar. Bunun üzerine pek çok ünlü besteci Stravinsky, Rimsky-Korsakov, Çaykovsky, Debussy bale müziği bestelemeye başladılar.

Bale ilk başta Rusya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde gelişmiş ve gelişmeye de devam etmektedir. Günümüzde bale kendi başına çok sevilen bir sanat dalı olmuştur. Bugün Dünyanın en ünlü bale toplulukları olarak; Moskova Bolşoy Balesi, Küba Devlet Balesi, İskoç Bale Topluluğu, Londra Sadler’s Welles, Paris Opera Balesi, New York Şehir Balesi, Danimarka Kraliyet Balesi, İsveç Kraliyet Balesi ve Monte-Carlo Balesi sayılabilmektedir.